Редакторска колона: пуснете децата в градината

Редакторска колона: оставете децата в градината 1

Много от нас ходеха при баба през лятото като дете, някой друг се качваше на „картофите“ или отглеждаше градина на училищен сайт. По един или друг начин нашето поколение (с редки изключения) знаеше какво е труд на земята и от коя страна на лопата е стъбло.

Да, често това задължение беше болезнено. Спомням си как се ядосах, когато всички мои приятели отидоха до езерото за плуване, а аз първо трябваше да плея два безкрайни гребенчета от ягоди или водни домати. Тогава обаче родителите нямаха голям избор - те работеха през цялото лято, но някак си трябваше да управляват градината, той нахрани цялото семейство през дългата зима.



Сега, когато стандартът на живот на мнозина се промени, отношението към децата в страната се промени. Повечето от моите приятели имат тези две страни на живота ясно разделени. Докато родителите и бабите се разхождат в леглата или носят компост на количка, детето почива да учи в хамак или под дърво със смартфон в ръце.

По принцип тяхната логика е ясна. Купуването на лятна къща и работата върху нея е избор на по-старото поколение, което означава, че всички притеснения трябва да паднат на раменете им. В края на краищата, лятна вила е точно същото хоби като моделиране на саксии, мъниста или дърворезба (освен ако не е много по-скъпа).

От друга страна децата растат, като не познават труда, не разбират основните закони на природата, не виждат нейната красота и хармония. Да, в детството също не искахме да събираме бъгове или да се бием с коприва и прах. Но в мислите нямаше отказ, защото помагането на родителите изглеждаше естествено нещо. Да, и брането на първите плодове от храстите, за които той се грижеше, беше особено приятно - има с какво да се гордеем. И да имам собствена градина в предучилищна възраст и да получа първата реколта от сладки моркови или грах от нея сред приятелите ми беше привилегия, а не задължение.



  • Редакторска колона: оставете децата в градината 2Редакторска колона: оставете децата в градината 3

    Легло на млад ботаник - 7 растения, които могат да се отглеждат с деца

    Градина с децата - това е забавно и полезно!

Може би сега въпросът за семейното хранене не е толкова остър, колкото през суровите 90-те години, а детският труд престана да е необходим. Децата трябва да имат детство и те не обичат леглата. Но по-добре ли е да ви е скучно, опитвайки се да не се занимавате, докато родителите ви се отчайват да хванат всичко за кратък уикенд?

Нямам верния отговор на този въпрос за всички. Но в нашето семейство това не предизвиква дебати. Дъщеря на своите четири години помага на мен и на съпруга ми, макар и с малки детайли, но с удоволствие. Засяването на семена се превръща във вълнуваща игра като търсене на краставици, хващане на пеперуди на зеле, бране на мърша и много други.

В ритъма на съвременния свят вече имаме много малко време един за друг и предпочитам да го прекарвам от време на време със семейството си, макар и по-малко продуктивно, но определено забавно. И как да знаем какво ще подготви живота на нашите деца. Възможността за отглеждане на прости зеленчуци и билки със сигурност няма да е излишна.

Привличате ли децата и внуците си да работят в страната? Или смятате, че няма нужда да си изцапват ръцете, защото детството трябва да е детство, а не нает труд на омразни гребени?

Споделете в социалните мрежи:
Изглежда така